Opis

Fantastyczny Pan Lis”, to książka, autorstwa Roalda Dahla (https://www.taniaksiazka.pl/fantastyczny-pan-lis-roald-dahl-p-1365298.html), której głównym bohaterem jest Pan Lis, który co noc wymyka się by zdobyć jedzenie dla swojej rodziny. Niestety trzech najbogatszych farmerów postanawia pozbyć się nieproszonego dla nich gościa. Boggis, Bunce i Bean próbują wszelkich metod, by tylko przechytrzyć naszego rudego bohatera. Są gotowi wykopać go spod ziemi, zagłodzić, a nawet zastrzelić! Jednak Pan Lis nie jest zwykłym zwierzakiem! Jest Fantastyczny! Ma chytry plan, jak odegrać się na nieugiętych farmerach i zapewnić dobrobyt nie tylko swojej rodzinie, ale i przyjaciołom.

Czy nie wzbudził już tym waszej sympatii? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po tą książkę!

O autorze

Roald Dahl to brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego uchodzący za ekscentryka. Nie miał on łatwego życia, a śmierć jego siostry i ojca miała na niego bardzo duży wpływ, co można zauważyć w tonie jego dzieł i tym, że wiele postaci książek było sierotami.

Sławę zdobył jako pisarz. Wydał dwie autobiografie, dwie powieści dla dorosłych i kilkanaście książek dla dzieci. Po tym wstępie, jak zdążyliście zauważyć, autor tej książki jest wam zapewne znany. Ma on bowiem w swoim dorobku takie pozycje jak ”Charlie i fabryka czekolady”, ’’BFG”, czy też tak lubianą przez dzieci lekturę jak ”Matylda”.

Myślę, że warto dodać, że ilustratorem kilkunastu książek Roalda był Quentin Blake – za swój trwały wkład jako ilustrator dziecięcy zdobył w 2002 r. międzynarodową nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, najwyższe uznanie, jakim cieszą się twórcy książek dla dzieci. Jest również patronem Stowarzyszenia Ilustratorów.

Co ciekawe…

Wszystkie z wymienionych wyżej książek doczekały się bardzo znanych ekranizacji. Nawiązując jednak do naszego głównego tytułu, ”Fantastyczny Pan Lis” ukazany przez Wesa Andersona w animacji o tym samym tytule, nie do końca jest filmem przeznaczonym dla dzieci. Mimo świetnej roboty jaką pełni tutaj technika animacji poklatkowej, towarzyszy temu genialny, choć specyficzny humor i niezbyt stosowne słownictwo. Każdy filmowy koneser będzie więc na pewno zachwycony!

Polecam oglądanie tego filmu z napisami, gdyż obsada dubbingowa to mistrzostwo – George Clooney i Meryl Streep w głównych rolach!

Podsumowując, książeczka jest raczej dla starszych dzieci w wieku 9 -12 lat, jest to też związane z ilością stron, których jest aż 150. Żeby oczywiście to nie przerażało najmłodszych, najlepiej czytać razem z nimi, rodzice również dobrze będą się bawić, w końcu książka, która podoba się tylko dzieciom nie jest dla nich dobra. Miłej lektury!

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com